THRIFTY THURSDAY Tip of the Week: Leafy Greens Savings Tips

Purchasing fresh salad greens can be quite costly.  So some of you rarely do it, while others do it faithfully but we would all like to know just how to save more money on them.

First of all, buying the pre-packaged greens will cost you more money!  Yes, they are very convenient, but they are also costly.  Sometimes we see them BOGO at our local grocery stores and that makes it better on the ol’ wallet.  Occasionally we even have coupons to apply to those sales.  But they are rare.  So, buy whole greens whether from a grocery store or a produce market and do your own rinsing, drying and chopping.  Save yourself a lot of money over the year!

Another way to save is to purchase your fresh produce from a local Farmer’s market (Green Market, Produce Market, etc…) or a Produce Co-Op.  I much prefer to purchase mine from Barbour’s or Rorabeck’s and pay waaaay less than at the grocery store!

It is a bit tricky to compare serving sizes on bagged and whole produce, as it varies from item to item.  But, I can serve 3-4  people a nice salad from a bagged variety, but can serve 6 or more from a head of various lettuces.  So, it costs less and it serves more… Sounds like money saving to me!

Here are some price comparisons for leafy green salad items bought pre-packaged or whole-from Barbour’s Produce market in Jensen Beach, Rorabeck’s in Stuart and Publix.

 

 

 

 

  • WHOLE ITEM:              Barbour’s:               Rorabeck’s:         Publix::
  • Iceberg lettuce              $1.25                        $1.49                   $1.99
  • Romaine                       $1.25                        $1.49                   $2.49
  • Cabbage                       .75 – $1.00                .49 lb.                   .99 lb
    (Med & large)
  • PREPACKAGED ITEM:     Barbour’s:        Rorabeck’s:        Publix:
  • lettuce blends                   N/A                      N/A                    $2.50-$3.99
  • Hearts of Romaine           $2.50                   $2.49                 $3.29
  • Spinach                            $2.00                   $2.49                 $2.69
  • Baby Spinach                    N/A                      N/A                   $2.49-3.99
  • Cabbage                           N/A                      N/A                    $1.99

Now don’t get me wrong, I LOVE Publix, but we are talking about saving money -mostly without coupons here.  Even at Publix you can save just by buying whole produce and not bagged varieties.

If you have local prices for another produce market or for a local co-op, leave us a comment and let us know!  Thanks!

THANK YOU to LeAnn M. for taking these pictures and for the Rorabeck’s prices!


signature

THRIFTY THURSDAY Tip Of The Week: DIY Foaming Handsoap

THIS IS A REPEAT.  I was just telling someone how to do this, this past week, so I am repeating it for you all:
Do you or your kids like to use the foaming hand soaps? It does make washing hands easier for a small one, when the soap is already foaming. But they can also use too much… (Monkey Girl is good at that!!!) Refills or replacements can be costly. Here in south FL, we never seem to have the right coupons that make these super cheap. We get them at a decent deal occasionally, but not at a huge savings. I have quite a few liquid hand soap in my closet, but only 2 that are foaming.
When you see just how incredibly easy it is to create, you will be kicking yourself in the pants for spending all that money on new ones or on refills!!

Continue reading


signature

THRIFTY THURSDAY Tip Of The Week: DIY Cooking Spray

Today’s tip of the week is to make your own cooking spray (think Pam or Crisco.  Did you know there is Butane in it??).  This is sooo simple and is much better for you!  2 ingredients: oil and water.  Check out NaturesNurtureBlog for the directions and at the bottom LOTS of extra tips that she has included from the comments people have left her.


signature

THRIFTY THURSDAY Tip of The Week: Controlling The Sock Monster

Today’s tip is to help your laundry day/s go smoother, faster..  Imalazymom bring us this great tip!! If you have more than 3 people in your family OR if you live in the north where you wear socks a lot longer than we do down here in sunny, south FL- this tip is for YOU!

Each member of the family has a mesh lingerie laundry bag, and a hook. They put their dirty socks in their own bag each night. Then once a week, you wash everyones mesh zipped up bag in one sock load, and give it back!  No more sorting through and figuring out which socks are for which person!  NO more missing socks eaten by the sock monster…  Then they are responsible for taking care of what is in the bag.


signature

THRIFTY THURSDAY Tip of the Week: DIY Make Your Own American Cheese

DIY- How To Make American Cheese
By From Away

This is a recipe that I pinned months ago and my sister tried making it recently.  Here are her comments:  “This was fairly easy to make and turned out well. Consistency is just like Velveeta once it sets up. It makes really yummy grilled cheese sandwiches and is even good in mac-n-cheese, BUT…it did not work at all as a melted nacho/queso style cheese. I would make it again though to replace the processed cheese “product” junk for my kiddos grilled cheese and mac-n-cheese.”

If you are trying to get away from processed foods, you might want to check this recipe out!!

Here is a short list of ingredients, but for the directions, head over to their website.

Ingredients:

  • 1 tablespoon water
  • 1 1/2 teaspoons powdered gelatin
  • 12 ounces Colby Jack cheese, finely shredded
  • 1 tablespoon nonfat milk powder
  • 1 teaspoon salt
  • 1/8 teaspoon cream of tartar
  • 1/2 cup plus 2 tablespoons whole milk

signature

THRIFTY THURSDAY Tip of the Day: Save on Oatmeal

Today’s “tip” comes from the current All You magazine.  They say that you have the potential savings of $114  a year if you stop buying individual packets of instant oatmeal and buy plain rolled oats instead.  IF your family consumes 2 servings a day, five days a week all year long.  (I don’t know too many people who eat oatmeal all year long- at least not in HOT FL…)

Anyway, you can save decent money with that small change, if you are talking about buying it at regular shelf price.  The regular old fashioned oatmeal cooks in under 5 minutes, you can mix in whatever flavorings or fruit or sweeteners you like AND be in control of what goes into it. (Add in other things to add more nutrients and fiber) So you are cutting down on the processing part.  Sounds good, right?

But if it is your OOP (out of pocket expense) that is concerning you, then buying your oatmeal on sale and with coupons, I’m pretty certain that the savings % they proclaim is going to go down dramatically…  Here are some Publix prices from the past several months:

  • Quaker Instant Oatmeal 8 ct. $3.79
  • Quaker Old Fashioned Oats 18 oz. $2.85 (Big difference in price w/o a sale or Q’s)

When you add in the fact that they have 50% off sales or BOGO sales AND we have coupons, the price per oz or packet comes down dramatically.  The recent 50% off sale is a nice example:  I bought 2 boxes of Instant Oatmeal @ $1.89 each, plus I had two $1/1 Store Q’s, making them .89 a box.  There was a $1/2 MQ out, but I didn’t have it.  This would have made them .39 a box.  The same MQ applies to the Old Fashioned Oats and would have made them under a dollar.

You just have to decide what is most important- your OOP or eliminating processed foods, etc..  After that decision, then begin looking for sales and coupons that fit into your chosen lifestyle.  When you find a good deal, stock up!  Be ready for it, so that you don’t have to pay full price later in the month or even later in the year. (Winter time is the best time to stock up on oatmeal.. makes sense, huh?)

Which one do you prefer?  Old Fashioned oats?  Or instant easy packets?

P.S. Want some recipes to peruse for making your own Instant Packets?  Check these out:

 


signature

THRIFTY THURSDAY Tip of the Week: Buying Ground Beef

Today’s tip comes from this month’s All You magazine.  They had a Home Economics article in this edition that had several ways to save money and deciding which ground beef to buy makes a $27 a year difference (Approx.), if you buy 2 lb a week.

They said that people want the healthier version so they buy the 80% lean ground beef (Or higher).  BUT when it is fried and drained, the calories and fat are nearly the same.
So I went searching and found that for a 3 oz. serving, the 70% has 230 calories and 15 fat grams.  The 80% has 231 calories and 15 grams of fat.  The 90% has 182 calories and 9 grams of fat.

So you will have to decide which ground beef you buy.  Is your budget the top priority?  Your fat intake?  Which one is the deciding factor for your family?

Also, what tips or tricks do you use to make it stretch further?  I buy the 70%, as my Grandpa was a butcher and always said to cook it, drain it and it was pretty much the same.  When making ground meat for things like spaghetti or tacos, I use half ground beef (or ground turkey) and half Boca Crumbles.  Still tastes good and much less fat.

One last tip that you probably know, but just in case- buy it in bulk for a lower price per pound OR when it is on a really good sale and divide it up into smaller portions when you get home.


signature

THRIFTY THURSDAY Tip of the Week- DIY Fabric Softener

Homemade Fabric Softener
By OneGoodThingByJillee

Do you insist on having Fabric softener?  I refuse to pay more than a dollar a bottle, as it is not a requirement- just a like.  Ever made your own?  This is a super simple recipe.  Take time to read thru all her updates.

  • Water, heated
  • Vinegar, heated up
  • Hair conditioner, stirred in

This makes a gallon, if you follow her recipe.  So you may want to cut the recipe in half.
you can use it as liquid softener or spritz it on a wash cloth and toss in the dryer, as a dryer sheet.
Go to her website for the full ingredient and instructions.


signature

THRIFTY THURSDAY Tip Of The Week: Lots of Closet Tips

It is time for annual Spring Cleaning.  How many of you are getting your home cleaner, neater, more organized, etc…???  Here are a few Pinterest tips for getting your closet organized, bot not spending too much to do it.  What do you think?  Do any of these interest you?

How’s It Hanging Flip Flop Tutorial
By Epbot
This is a low cost great way to get your collection of flip flops off of the floor!!

*Scarf Organizer
By BeDifferentActNormal

*Hanging Your Handbags
By Blogs.Babble

*Bra Tree
By Blast Magazine
I’m thinking that a pretty lingerie hanger and some tea cup hooks would make this hanger for waaay less!  You could hang your bras, swimsuits, jewelry, belts, etc…


signature

Earth Friendly: Make Cloth Napkins

This is actually a re-post from last year, but it is a great one to re-post to kick off a series of “Earth Friendly” project ideas. Since this is Earth Day/Week/Month, you will see a few of these during April.  Want to share something that you have changed in your house, in order to be a bit friendlier to the earth OR to save money???

My parents were moving and having a yard sale, so we went to help.  I found a few bits and pcs. to bring home…  One of those things  was a set of 8 cloth napkins that matched a table runner I already had.  They are a heavier cloth and only have to be ironed if they were for a nicer dinner.  I decided to use them as  every day napkins and NOT iron them each time they are washed.  (Cost cutting measure- stop buying paper napkins!) BUT 8 napkins was not going to last very long with a family of 3.  3 meals a day, 7 days a week…  So, I pulled out the trusty sewing machine.  (This was a Black Friday purchase at Target several years ago.  SO glad we did!!)I went searching in my fabric stash and found some red & tan toille.  It ended up not being 100% cotton, so these don’t have to ironed each time either!! YAHOO!!!  I chose the size I wanted.  Cut enough for 8 and began pinning the hem in place. Continue reading


signature